• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Plaka Tanıma Sistemleri

 

PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

 

 

 

 

       

 

 

 

 

PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

 

Belirli alanlardaki araç geçişlerinin kontrollü ya da kayıt altına alınmasının istendiği alanlarda plaka tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Geçiş yapılan alana yerleştirilen kameralar vasıtası ile alınan resimler plaka tanıma yazılımına iletilerek tarama işlemi sonucu resim içerisindeki plaka bilgisi alınır.

 

Plaka tanıma sistemi, planlanan senaryo ile birlikte işlevsellik kazanmaktadır.Okunan bir plakanın kayıt altında tutulması,ücret hesaplaması,bir bariyeri açması gibi farklı şekillerde kullanılabilir. Plaka tanıma yazılımı ile %98 oranında doğru okuma başarısı sunulmaktadır.

 

Güvenlik ve geçiş kontrolünü sağlamak amacı ile çeşitli alanlarda araç plakalarının okunarak bir otomasyon sistemine dönüştürülmesi halidir.Bir kamera ve bilgisayar ortamında çalışan bir yazılım vasıtası ile çalışan sistemde araçların plakaları okunarak çeşitli konfigrasyonlar ve senaryolar uygulanabilmektedir.Bir sitede bariyer açmak ve giriş çıkış yapan araçların plakalarının okunarak kayıt alınması sonucu işletilen sistemler kurulabildiği gibi otoyolda hız tespiti,ücretli otoparklarda ücret hesaplanması gibi birçok varyasyonda plaka tanıma sistemi uygulanabilmektedir.

 

 

 

         

 

 

 

Plaka tanıma sistemi nedir, nasıl çalışır?

Plaka tanıma sistemleri sistemde kullanılan bir kameradan gelen görüntünün çeşitli görüntü işleme tekniklerini kullanan plaka tanıma yazılımına iletilmesi sonucu yapılan taramada görüntünün içerisinden plaka karakterlerinin ayıklanarak sayısal bir sonuç üretilmesi halidir.Okunan plaka çeşitli senaryolarda işletilerek otomasyonun bitmiş haline çevrilir.Bariyer açılabilir yada ücretli otoparkta ücret hesabı yapılabilir.

 

 

Plaka tanıma sisteminin kullanım alanları

Araç geçişinin yapıldığı ve plakaların okunarak kayıt altına alınması istenen yerlerde kullanılır.Plaka tanıma sistemi başlıca ücretli otoparklar,otoyol ve otobanlar,hastane,kamu kurum ve kuruluşları,fabrikalar,toplu konutlar,kantar ve benzer birçok alanda kullanılmaktadır.

 

 

Plaka tanıma sistemlerinin avantajları.

Plaka tanıma sistemleri diğer kartlı, kumandalı yada etiketli sistemlere göre sarfı hiç olmayan tek sistemdir.Bir site girişinde kullanılan kumanda elden ele dolaşarak güvenlik zaafiyeti yaratabilir fakat plaka tanıma sisteminde böyle bir şey söz konusu değildir.Gece ve gündüz %98 başarı oranı ile çalışan sistemler hiçbir ek ekipman gerektirmeden sadece aracın plakası okunarak istenen senaryo uygulanabilir.Ücretli otoparklarda kullanılan biletli sistemlere de rakip olan plaka tanıma sistemi burada kullanılan kağıt yada benzer kartların kullanımını ortadan kaldırmaktadır.Girişte ve çıkışta yalnızca aracın plakasını okuyarak ücretlendirme yapabilen plaka tanıma sistemi aynı zamanda diğer biletli yada kartlı sistemlere göre daha hızlı giriş çıkış imkanı da sağlamaktadır.

 

 

Plaka tanıma sisteminde kullanılan ekipmanlar nelerdir.

Plaka tanıma sistemlerinde kullanılan başlıca iki ürün kamera ve yazılımdır.Kamera yüksek çözünürlüklü bir network üzerinden çalışabilen ıp kameradır.Aldığı görüntüyü anlık olarak sistem bilgisayarı üzerinde çalışan yazılıma iletir.Yazılım bu aldığı görüntüyü çeşitli görüntü işleme teknikleriyle ayrıştırıp plakanın okunmasını sağlar.Bir diğer ekipman ise tetikleme kartlarıdır.Tetikleme kartları ile istenen donanım(bariyer-kayar kapı vs) tetiklenerek açılması sağlanır.